środa, 15 czerwca 2022

Kredyt refinansowy to nie jest kredyt konsolidacyjny

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów jego obsługi (obniżenie spłacanych odsetek) lub/oraz obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej.

Kredyt refinansowy, bo o nim jest mowa, jest często postrzegany jako odmiana kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Nie jest to jednak prawdziwe stwierdzenie, z tego powodu, że kredyt refinansowy dotyczy:

  • jednego kredytu – kredytu hipotecznego/mieszkaniowego i
  • nie jest brana pod uwagę konsolidacja kilku zobowiązań.

Jeżeli przenoszone są dwa kredyty hipoteczne do innego banku, to najczęściej są one konsolidowane w jeden kredyt. Mamy wówczas do czynienia z konsolidacją kredytów i kredytem konsolidacyjnym hipotecznym. Więcej na temat konsolidacji: Co to jest kredyt konsolidacyjny?.

Kredyt refinansowy jest to nowy kredyt hipoteczny (w innym banku), jaki można otrzymać na spłatę poprzedniego kredytu hipotecznego.

Celem refinansowania hipotecznego jest zamiana dotychczasowego kredytu na nowy – korzystniejszy pod względem warunków spłaty.

Jeżeli inny bank zaoferował lepsze niż dotychczasowe warunki kredytowania lub zamierzamy wydłużyć czas spłaty (aby zmniejszyć ratę kredytową), to należy taką możliwość przeanalizować.

Pamiętaj! Jeżeli masz problemy z regulowaniem rat, to jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, aby zrestrukturyzować zadłużenia. Nie bierz pożyczki w instytucjach pożyczkowych na zapłacenie raty. Jak pokazuje doświadczenie, takie postępowanie najczęściej prowadzi do tzw. spirali zadłużenia, które powoduje popadanie w jeszcze większe długi.

Jak długo czeka się na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czas procesowania wniosku o kredyt refinansowy, podobnie zresztą jak i kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, jest zbliżony do czasu oczekiwania na zwykły kredyt hipoteczny. W zależności od wyboru banku i składanych wniosków, może to potrwać nawet do sześciu tygodni.

Bank oceniając wniosek kredytowy, postępuje tak jak w przypadku kredytów hipotecznych: weryfikuje dokumenty dotyczące przedmiotu zabezpieczenia i przeprowadza ocenę kredytową (zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa).

Konieczne będzie oczywiście również dostarczenie umowy kredytu hipotecznego, który ma być zrefinansowany oraz:

  • zaświadczenie z banku, w którym aktualnie spłacamy kredyt hipoteczny o saldzie zadłużenia,
  • numer rachunku do spłaty,
  • zgody na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz