czwartek, 2 czerwca 2022

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak działa w praktyce?

Nie spotkałeś się wcześniej z kredytem konsolidacyjnym? Nie wiesz co to jest i na czym polega konsolidacja zobowiązań bankowych? Jaki są zasadnicze założenia i cele konsolidacji? Z którymi bankami możesz się skontaktować w sprawie kredytu? Zbyt dużo pytań? Nie przejmuj się, poniżej znajdziesz krótki poradnik w tym temacie.

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak działa w praktyce

Decyzję o konsolidacji różnych kredytów i pożyczek bankowych podejmuje się najczęściej w ściśle określonych sytuacjach, i chociaż jest to kredyt konsumencki, to nie jest przeznaczany na bieżącą konsumpcję, tylko na spłatę posiadanych zobowiązań.

Jeżeli zdecydujesz się na taki kredyt, to zamiast kilku rat płaconych do różnych banków, będziesz płacić tylko jedną (i przeważnie znacznie niższą) ratę w jednym banku, który przeprowadzi konsolidację wybranych zobowiązań.

Jakie są główne korzyści z konsolidacji kredytów: podstawowe zalety konsolidacji.

Konsolidacja kredytów tylko w banku

Kredyt konsolidacyjny może być udzielony tylko przez banki lub przez SKOK-i. Kredytu nie otrzymasz zatem w firmie pożyczkowej.

Bank sam spłaca wyszczególnionych wierzycieli (kredyty i pożyczki) we wniosku kredytowym i udziela tobie nowego kredytu. Pieniądze nie są zatem wypłacane na twoje konto bankowe. Dzięki konsolidacji można wcześniej spłacić np. kilka różnych kredytów gotówkowych, zaciągniętych w różnych bankach i na różne kwoty.

Możesz również skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej w banku. W takiej sytuacji pieniądze są przelewane na Twój rachunek i wówczas samodzielnie spłacasz wybrane zobowiązania, w terminie wyznaczonym przez bank.

W przypadku, kiedy korzystasz z kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówkową - jest to pożyczka gotówkowa, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel i która jest włączana do konsolidacji – lub z pożyczki konsolidacyjnej gotówkowej, to masz również możliwość spłaty pożyczek niebankowych.

Zalety konsolidacja kredytów

Zalety konsolidacji kredytów jest kilka:

  • zmniejszenie liczby spłacanych zobowiązań bankowych,
  • wydłużając czas kredytowania można zmniejszyć w zasadniczy sposób wysokość nowej raty, a tym samym poprawić płynność finansową domowego budżetu,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • skorzystanie z dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Minus tego rozwiązania nie dotyczy samej konsolidacji kredytowej, ale kredytu konsolidacyjnego. Jak to jest w przypadku każdego kredytu, nie oddajemy tylko pożyczonego kapitału – kwoty obejmującej raty pozostające do spłaty konsolidowanych kredytów - musimy zapłacić również i koszt kredytowy.

Koszt kredytowy na pewno będzie zawierać odsetki, ale być może będzie to również prowizja czy inne opłaty pobieane przez bank. Dodatkowo, im większa jest kwota kredytu i dłużej kredyt jest spłacany, to i większy będzie koszt odsetkowy, a tym samym i droższy kredyt.

Jak widać z tego, mniejsza rata to podstawowa zaleta konsolidacji. Musi być ona jednak przeanalizowana i dostosowana do indywidualnej sytuacji finansowej, przy jednoczesnej akceptacji faktu, że zadłużenie wzrośnie w stosunku do jego wysokości przed konsolidacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz