Ważne pytanie dla osób, które zamierzają połączyć zobowiązania w jeden kredyt konsolidacyjny: jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?
Przekredytowanie, czyli sytuacja, kiedy spłacasz wiele kredytów i pożyczek bankowych, a terminowa spłata rat kredytowych, ze względu na ich łączną wysokość, staje się problematyczna, obecnie jest już powszechnym problemem wielu kredytobiorców.
Zadając sobie pytanie: co zrobić, aby zapłacić ratę kredytową, niekiedy – błędnie – sięgamy po pożyczkę pozabankową. A to jest, niestety, pierwszy krok do wpadnięcia w poważne kłopoty finansowe, łącznie ze spiralą zadłużeniową.
Chcąc się uwolnić od zbyt dużych rat kredytowych, można renegocjować umowy kredytowe z bankami lub kredyty i pożyczki bankowe (wszystkie lub wybrane) skonsolidować w jeden kredyt - kredyt konsolidacyjny.
Konsolidacja kredytów, dzięki wydłużeniu czasu spłaty nowego zobowiązania, umożliwia zmniejszenie wysokości nowej raty kredytowej, do odpowiedniej wysokości, z która nie powinna być już tak znaczącym obciążeniem domowego budżetu.
Ważne jest zatem, aby podjąć nie tylko przemyślaną decyzję: czy konsolidujemy, jakie zobowiązani i jaka rata kredytowa jest akceptowalna, ale i jaki ma to być kredyt i w jakim banku.
Tani kredyt konsolidacyjny
Niski koszt kredytowy nie idzie w parze z niską ratą. A każdy kredyt, nie tylko zresztą konsolidacyjny, oznacza, że trzeba zapłacić również koszty pożyczenia pieniędzy.
Koszty kredytu mają kluczowe znaczenia, przede wszystkim dlatego, że:
- łączna suma kosztów kredytowych decyduje o cenie kredytu.
Należy również zdawać sobie sprawę, że rata kredytowa, będzie tym mniejsza, im dłuższy czas spłaty kredytu (zobacz jak zmniejszy się i ile wyniesie rata kredytu konsolidacyjnego na 150 tys. zł). I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że im dłużej spłacamy kredyt, tym większy jest koszt zapłaconych odsetek. A oprocentowanie nominalne może być tylko jednym z wielu elementów kosztowych. Poza nim propozycja kredytowa może być obciążona prowizją czy ubezpieczeniem.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny może być tylko jeden: ten z najmniejszymi kosztami całkowitymi. Ale wskazać ten konkretny kredyt i bank, to należy porównać co najmniej 2 oferty kredytowe.
Przeprowadzić konsolidację kredytów czy nie?
Te wszystkie elementy kosztowe, sprawiają, że wysokość zadłużenia wzrośnie po konsolidacji, czyli nasz dług się powiększy! W zasadzie wybór jest zero-jedynkowy: niższa rata, ale większe zadłużenie lub zadłużenie takie same, ale bez konsolidacji.
Większość osób, które decyduje się na konsolidację i kredyt konsolidacyjny, robi to po to, aby przywrócić lub poprawić płynność finansową, a nie, aby zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać dodatkową gotówkę.
Niezależnie jednak od tego, co wpływa na decyzję kredytową, to należy nie tylko dokładnie ją przemyśleć, ale i być świadomym ponoszonych kosztów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz