niedziela, 8 maja 2022

Czy opłaca się konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów ma wiele zalet, niezależnie czy spojrzymy na liczbę spłacanych zobowiązań czy nową ratę. Ale czy sam kredyt jest opłacalny? A czy opłaca się wziąć jakikolwiek kredyt konsumpcyjny?

Czy opłaca się konsolidacja kredytów

O konsolidacja kredytów mówi się potocznie, jako o połączeniu wybranych zobowiązań, które obecnie spłacasz, w jedno nowe zobowiązanie.

Mogą to być różne kredyty zaciągnięte w różnych bankach, bez względu na to, ile wynosi rata i ile rat jeszcze pozostało do spłaty.

W praktyce wygląda to tak, że bank konsolidujący kredyty spłaca je, a tobie udziela kredytu konsolidacyjnego.

Po przeprowadzonej konsolidacji kredytowej do spłaty pozostaje jeden kredyt, z jedną ratą kredytową, która może być ustalona np. kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

W konsolidacji może zostać ujęty każdy kredyt lub pożyczka bankowa:

  • kredyty i pożyczki gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • hipoteczne,
  • samochodowe,
  • zadłużenie w kartach i w rachunkach ROR.

Oczywiście to bank decyduje o warunkach konsolidacji kredytów: co może zostać skonsolidowane, w jakiej kwocie, minimalna i maksymalna wysokość kredytu czy liczba zobowiązań.

Decyzja o przyznaniu kredytu jest wydawana na podstawie oceny kredytowej potencjalnego kredytobiorcy: zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej w BIK. Bank udzieli tobie informacji jakie dokumenty związane z konsolidacją musisz przygotować.

Gdzie po kredyt konsolidacyjny? Przegląd banków: przez internet, standardowe i w promocji:

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna

Czy kredyt konsolidacyjny ma zalety? Nie. Podobnie zresztą, jak żaden inny kredyt konsumencki (kredyty firmowe np. na inwestycje, to całkowicie inna sprawa…).

Każdy kredyt, bez znaczenia jaki rodzaj, wiąże się z dodatkowym kosztem. Czyli pożyczasz określoną kwotę (kapitał) – w tym przypadku jest to suma wszystkich konsolidowanych kredytów (rat kredytowych). Za pożyczenie tego kapitału, na określony czas i w określonej kwocie, musisz zapłacić cenę. Jest to koszt kredytowy, na który składają się odsetki, ale także i niekiedy prowizja kredytowa i opłaty dodatkowe.

Natomiast zalet, nie kredytów konsolidacyjnych, ale konsolidacji kredytowej, jest kilka:

  • mniejsza liczba spłacanych zobowiązań,
  • jedna rata kredytowa i jeden termin płatności,
  • poprawa płynności finansowej,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że mniejsza rata nie bierze się z niczego. Jest ona niższa, ponieważ został odpowiednio wydłużony czas spłaty. Konsekwencja jest jednak większy koszt odsetkowy i zwiększenie się ceny kredytu (większy jest całkowity koszt).

Warto mieć na uwadze, że po konsolidacji kredytów poprawi się i płynność finansowa, i zdolność kredytowa, ale kosztem wzrostu wysokości zadłużenia. Po prostu, będzie on większy niż przed konsolidacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz