niedziela, 24 kwietnia 2022

Konsolidacja kredytów w jednym banku

Konsolidacja kredytów w jednym banku i oczywiście w takim, w którym oprocentowanie będzie jak najniższe, ponieważ w konsolidacji kredytowej liczy się w zasadzie jak najniższa rata, a to jest już uzależnione od okresu spłaty.

Rata kredytowa będzie tym niższa, abstrahując od warunków kredytowania, im dłuższy jest czas spłaty zobowiązania.

No dobrze, ale czy warto i kiedy ewentualnie zdecydować się na konsolidację kredytową? Spłata wielu zadłużeń bankowych może być uciążliwa i to nie tylko z tego powodu, że jest ich dużo – z tym można sobie jakoś poradzić – ale kiedy suma wszystkich rat pożyczek i kredytów bankowych zaczyna być coraz większym obciążeniem w domowym budżecie. To może być faktycznie mocno problematyczne.

W sytuacji, kiedy wydatki przewyższają nad dochodami lub co gorsza, nie możemy uregulować w terminie raty chociażby jednego zobowiązania, to bank może odmówić nam udzielenia kredytu.

Tak naprawdę o konsolidacji kredytowej należy pomyśleć znacznie wcześniej, a nie kiedy zabraknie pieniędzy na zapłacenie raty lub innego miesięcznego zobowiązania.

Połączenie kredytów w jeden kredyt, czyli nowa mniejsza rata kredytowa

Połączenie wszystkich (wybranych) zobowiązań kredytowych w jeden nowy kredyt, umożliwia poprawę, a nawet i odzyskanie płynności finansowej.

Konsolidacja kredytów w jednym banku i tylko w banku! Tzw. pożyczki niebankowe, nie powinny być brane pod uwagę, ponieważ korzystając z nich, spowodujesz, że zadłużenie zwiększy się w kolosalny sposób!

Konsolidacja kredytów, a właściwie kredyt konsolidacyjny w banku, również nie jest idealnym rozwiązaniem, ale masz pewność, że pożyczysz znacznie taniej!

Decydując się na skonsolidowanie wybranych kredytów i na kredyt konsolidacyjny, musisz wiedzieć, że:

  • Zadłużenie nie znika w „cudowny” sposób. On wciąż jest, a nawet się zwiększa, ale jest skonsolidowane w jeden kredyt.
  • Uzyskania kredytu konsolidacyjnego wiąże się ze zbadaniem twojej zdolności kredytowej i historii kredytowej. Nie ma bowiem kredytów bez zdolności czy bez sprawdzania BIK.
  • Rata kredytowa będzie niższa (niekiedy nawet o 30-50%) od sumy rat konsolidowanych kredytów, dzięki wydłużeniu czasu kredytowania. To w oczywisty sposób zwiększa zdolność kredytową, co wiele osób wykorzystuje, aby otrzymać dodatkową gotówkę w ramach kredytu (czy to jest rozsądne podejście przy przekredytowaniu, to już osobna sprawa).

Wada kredytu konsolidacyjnego jest taka sama, jak w przypadku pozostałych kredytów

Kredyt konsolidacyjny czy warto? Za każdy kredyt należy zapłacić określoną cenę. Taki jest urok kredytów i pożyczek konsumpcyjnych. Cena kredytu jest wyrażona w koszcie całkowity, który składa się z odsetek, prowizji i kosztów dodatkowych.

Podobnie jest z kredytem konsolidacyjnym, przy czym nie jest on przeznaczany na cele konsumpcyjne, ale na spłatę zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w bankach.

Ważne jest zatem, aby:

1. Szukać jak najtańszego kredytu, porównując oferty kredytowe.
2. Mieć na uwadze, że każdy kredyt jest oprocentowany. Oznacza to, że im większe będzie oprocentowanie, tym większy będzie koszt odsetkowy.
3. Rata kredytowa ulega zmniejszeniu dzięki wydłużeniu czasu spłaty, a to oznacza, że im dłuższy będzie okres kredytowania, to rata i owszem, będzie mniejsza, ale jednocześnie większy będzie koszt zapłaconych odsetek.
4. Zadłużenie po konsolidacji jest większe niż przed konsolidacją.
5. Decyzja kredytowa musi przemyślana, podjęta na podstawie racjonalnych przesłanek i po wnikliwej analizie obecnej sytuacji finansowej i wpływu spłaty kredytu na domowe finanse w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz