Kredyt Konsolidacja. Co można skonsolidować i co to za kredyt? Kredyt konsolidacyjny jest oferowany przez banki i SKOK-i, a oferta kierowana jest do tych kredytobiorców, którzy chcą spłacić kredyty lub pożyczki zaciągnięte w bankach lub w innych instytucjach finansowych, na nowych warunkach.
Jest to kredyt celowy, udzielany w wysokości równej sumie pozostających do spłat rat kredytowych.
1. Kredyt celowy – środki finansowe mogą być przeznaczone tylko na określony cel. Innym przykładem kredytu celowego jest np. kredyt hipoteczny.
2. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony na kwotę większą niż suma konsolidowanych zobowiązań. Nadwyżka, tzw. dodatkowa gotówka (pożyczka, która jest wliczana do konsolidacji) przeznaczana jest przez kredytobiorcę dowolnie. Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka.
Cele konsolidacji kredytów
Podstawowymi celami konsolidacji kredytowej są:
- poprawienie płynności finansowej – zmniejszenie części wydatkowej z tytułu obsługi zadłużenia (mniejsza nowa rata),
- uniknięcie sytuacji, kiedy wzrost rat kredytowych (w przypadku podwyżki stóp procentowych) spowoduje zachwianie stabilności finansowej domowego budżetu,
- zredukowanie liczby spłacanych zobowiązań do akceptowalnego poziomu,
- zwiększenie zdolności kredytowej,
- zamiana drogich kredytów konsumpcyjnych na znacznie tańszy, np. zabezpieczony na hipotece nieruchomości.
Po przeprowadzonej konsolidacji zadłużenia, zamiast wielu rat płaci się tylko jedną. Może być ona znacznie niższa od sumy rat konsolidowanych ze względu na wydłużenie czasu kredytowania.
Zaletą przeprowadzonej konsolidacji jest znaczne poprawienie bilansu domowego budżetu (bez konieczności ograniczania innych wydatków lub zwiększania dochodów), ale przy jednoczesnym zwiększeniu zadłużenia (nowy kredyt, to nie tylko pożyczony kapitał, ale i koszty kredytowe).
Przeczytaj: Do jakiej maksymalnej kwoty można wziąć kredyt konsolidacyjny?
Jakie kredyty i pożyczki można włączyć do konsolidacji?
Kredytem konsolidacyjnym można spłacić zarówno kredyty i pożyczki gotówkowe, jak i kredyty samochodowe, ratalne, linię debetową w rachunkach bieżących czy zadłużenie na kartach kredytowych.
Jednak należy pamiętać o tym, że to bank decyduje o zakresie przeprowadzanej konsolidacji.
Kredyty konsolidacyjne stają się popularnym wyborem w momencie podnoszenia lub obniżki stóp procentowych. Pozwalają wówczas zoptymalizować koszty związane z obsługą zadłużenia.
Kto konsoliduje kredyty?
W udzielaniu kredytów konsolidacyjnych specjalizują się banki: komercyjne i spółdzielcze oraz SKOK-i. Kredytów konsolidacyjnych nie udzielają instytucje pożyczkowe.
Z najnowszymi propozycjami można szybko zapoznać się poniżej i skontaktować się z bankiem w sprawie finansowania. Wystarczy tylko wypełnić krótki, niezobowiązujący formularz kontaktowy. Przedstawiciel banku przedzwoni i przedstawi propozycję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz